Aktualitātes

Bez rīcības ES riskē palaist garām ilgtspējīgu mēslošanas risinājumu

11.04.2025 Drukāt
Bez rīcības ES riskē palaist garām ilgtspējīgu mēslošanas risinājumu

Lauksaimnieku un lauksaimniecības kooperatīvu organizācija Eiropas Savienībā (COPA COGECA), Eiropas Biogāzes asociācija (EBA) un Eiropas Lauksaimniecības tehnikas nozares asociācija (CEMA) ir nosūtījušas vēstuli komisāriem Rosvolam un Hansenam, aicinot uz ātru rīcību attiecībā uz ilgi gaidīto Nitrātu direktīvas grozījumu, lai precizētu atkāpes attiecībā uz RENURE tehnoloģijām (no kūtsmēsliem atgūts slāpeklis). Šis aicinājums izskan pieaugoša spiediena laikā uz ES lauksaimniekiem, jo īpaši gaidāmo sankciju dēļ pret Krievijas un Baltkrievijas mēslošanas līdzekļiem.

RENURE, kā sākotnēji ierosināts Kopīgā pētniecības centra pētījumā, piedāvā vietēju, ilgtspējīgu risinājumu, kas varētu ievērojami palielināt ES mēslošanas līdzekļu autonomiju turpmākajos gados. RENURE tehnoloģijas, tostarp daži digestāti, ir piemēri saimniecību līmeņa inovācijām ar vairākiem vides un ekonomiskiem ieguvumiem – sākot no lopkopības emisiju samazināšanas līdz augstas kvalitātes mēslošanas līdzekļu un substrātu ražošanai – un ir pelnījušas lielāku atzinību. Tomēr lauksaimniekiem ir nepieciešams skaidrs un stabils tiesiskais regulējums, lai investētu šajos risinājumos un tos paplašinātu. Lai gan Eiropas Komisija savā Lauksaimniecības un pārtikas vīzijā un Tīras rūpniecības darījumā, kā arī Eiropas Parlamenta patstāvīgajā ziņojumā ir atzinusi RENURE potenciālu, pašreizējais tiesiskais regulējums nav spējis atraisīt šo potenciālu. RENURE joprojām ir ierobežots Nitrātu direktīvā.

Eiropas Komisijas ierosinātais grozījums nav pilnībā saskaņots ar Kopīgā pētniecības centra izstrādātajiem RENURE kritērijiem, kā arī ar tajā paredzēto tehnoloģiskās neitralitātes principu. Tehnoloģiskajai neitralitātei, kad vien iespējams, ir jākļūst par tiesību aktu stūrakmeni, lai izvairītos no jebkādas tehnoloģijas vai tās ražotāju, izstrādātāju, piegādātāju un izplatītāju labvēlības vai diskriminācijas. Šis princips arī novērš tiesību aktu ātru novecošanu un nepieciešamību pēc turpmākiem grozījumiem.

Nosakot ierobežotu apstiprināto ražošanas metožu ("apstrādes metodes") sarakstu, grozījuma projekts pilnībā kavē inovācijas, kuru mērķis ir jaunas, uzlabotas ražošanas metodes, kas ir tieši pretrunā ar Komisijas mērķiem attiecībā uz konkurētspēju. Turklāt grozījumā ir ierosināts jauns ierobežojums – 100 kg N/ha/gadā no RENURE. Tā kā RENURE galvenā iezīme ir tā, ka produkti ir identiski sintētiskajiem mēslošanas līdzekļiem vai darbojas identiski tiem, šāds ierobežojums nav jāiekļauj.

Nepieciešamie sekundāro tiesību aktu grozījumi, izmantojot Nitrātu komiteju, joprojām nav pieņemti, un pašreizējā pieeja joprojām ir pārāk ierobežojoša.

Ir satraucoši, ka Nitrātu komiteja pēdējās četrās sanāksmēs nav spējusi uzlabot un virzīt uz priekšu šo grozījumu. Laikā, kad lauksaimnieki tiek mudināti pieņemt aprites un ilgtspējīgas mēslošanas praksi un saskarties ar pieaugošajiem tarifiem par importētiem mēslošanas līdzekļiem no Krievijas un Baltkrievijas, regulējuma skaidrības trūkums ir lielisks piemērs pretrunīgajiem aizliegumiem, ko Komisija varētu atrisināt.

Tāpēc COPA COGECA kopā ar Eiropas Biogāzes asociāciju (EBA) un Eiropas Lauksaimniecības tehnikas nozares asociāciju (CEMA) aicina Komisiju rīkoties ātri un konsekventi. Ja tā nopietni domā par stratēģisko autonomiju, Eiropa nevar atļauties ignorēt RENURE.