Cik vēl ilgi Krievijas graudi tiks importēti Eiropas Savienībā?
25.01.2024 DrukātTieši Krievijas graudu importa dēļ, pašlaik mūsu graudu ražotājiem tiek vājinātas tirgus pozīcijas Eiropā, kā rezultātā ir zemāka graudu cena. Atbilstoši Zemkopības ministrijas sagatavotajam ziņojumam Krievija tieši Latviju izmanto kā tranzīta vārtus uz Eiropu. Vienlaikus tas rada risku, ka tranzītā vestie graudi ne tikai izstumj mūsu ražotāju graudus no Eiropas tirgus, bet pastāv iespēja, ka tranzīta graudi, kas tiek vesti caur Latviju – nokļūst arī Latvijas graudu patēriņa tirgū. Krievijas graudu cena ir ārkārtīgi zema – un tas ietekmē arī tirgus cenu Latvijā ražotiem un pārdotiem graudiem.
Bijušais graudu kooperatīvās sabiedrības vadītājs un pašreizējais Saeimas deputāts Mārtiņš Felss (JV) sniedz savu viedokli jautājumā, kāpēc aizvien kavējas Krievijas graudu importa aizliegums.
Jautājam Mārtiņam Felsam, vai nevajadzētu pēc iespējas ātrāk aizliegt Krievijas graudu importu?
- Latvijai vienpusēji aizliedzot graudu importu, mēs problēmu ar krievu graudiem Eiropas Savienības tirgū neatrisinātu. Visdrīzākais krievu graudi ES tirgū nonāktu pa citiem ceļiem un vienīgais, ko mēs būtu panākuši – vājinājuši Latvijas tranzīta sektoru, kas jau tā šobrīd ir novājināts gadu desmitiem valstiskā līmenī, realizējot neilgtspējīgu tranzīta politiku.
Bet kāds tad būtu risinājums – lai mūsu graudu ražotāji neciestu un mēs pārstātu maksāt par Krievijas graudiem?
- Krievijas graudu importa aizliegums būtu jānosaka visā ES tirgū. Pie šī jautājuma koalīcijas partijas turpina strādāt – droši vien tuvākajā laikā dzirdēsiet par rezultātiem. Manuprāt, lai Latvijas graudi ieņemtu būtiskāku lomu ES tirgū, ir jādomā arī par savu konkurētspēju – gan ražojot, gan apstrādājot, gan transportējot mūsu graudu audzētāju izaudzēto produkciju. Konkurence par Eiropas Savienības maksātspējīgo tirgu ir liela, un mums ir jāstiprina sava vieta tajā.