Aktualitātes

Lauksaimnieki apmeklē Igaunijas piena pārtrādes uzņēmumu “E-Piim”

09.10.2024 Drukāt
Lauksaimnieki apmeklē Igaunijas piena pārtrādes uzņēmumu “E-Piim”

Laikā no 8.-10.oktobrim Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociāciju (LLKA) organizēto apmācību “Latvijas un citu valstu kooperatīvu formas, iespējas un pieredze” ietvaros, kooperatīvu pārstāvji un lauksaimnieki viesojas Igaunijā, kur apmeklē Baltijā modernāko piena pārstrādes rūpnīcu “E-Piim”, Rakveres piena kooperatīvu, kā arī Igaunijas Dzīvības zinātņu universitāti.

Viesojoties piena pārstrādes rūpnīcā “E-Piim”, tās valdes priekšsēdētājs Jānuss Murakass /Jaanus Murakas/ pastāstīja par rūpnīcas izveides gaitu un nosacījumiem, minot, ka kopējās investīcijas rūpnīcas izveidē sasniedz 170 miljonus eiro, kas ietver ne tikai ieguldījumus materiālajos aktīvos, bet arī projektēšanu, darbinieku apmācību un citas nemateriālās izmaksas.

Plānots, ka rūpnīcas “E-PIIM” jauda jau 2025.gadā sasniegs 1100 tonnas pārstrādāta svaigpiena. Pašreiz rūpnīcas jauda ir vēl 900 tonnu apmērā, taču šobrīd pienu pārtrādā tikai 750 tonnas dienā. Galvenā produkcija, uz kuru fokusējas “E-Piim” ir siera ražošana. Kā uzsvēra J.Murakass, piena patēriņš pasaulē turpinās pieaugt un pieprasījums pēc siera arīdzan palielināsies, it īpaši Āzijas daļā.

Apmācību dalībniekiem tika nodemostrēta tikai daļa no pārstrādes rūpnīcas, jo pašreiz tajā notiek audita un sertificēšanas darbi, kas paplašinās sadarbibas iespējas ar klientiem Eiropā un arī citviet pasaulē.

Tāpat rūpnīcas vadītājs J.Murakass informēja, ka vēl oktobrī “E-piim” plāno palielināt piena iepirkuma cenu. Taču kā vēlāk pauda apmācību dalībnieki, informācija no Igaunijas piena ražotājiem liecina, ka citu Igaunijas piena pārtrādes rūpnīcu piena iepirkuma cenu līmenis ir augstāks. Taču vienlaikus ir jātzīmē, ka sadarbība ar “E-piim” veicinātu rūpnīcas noslodzi un attīstību, veidojot Paidē vienu no Baltijas piena pārstrādes flagmaņiem, kas nodrošinātu augstu pievienoto vērtību svaigpienam, it īpaši pateicoties jaunākām tehnoloģijām.

Apmācības “Latvijas un citu valstu kooperatīvu formas, iespējas un pieredze” tiek organizētas Lauku attīstības programmas 2024.-2020. apakšpasākuma “Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi” ietvaros (LAD Līguma nr.10.2.1-2.36/23/P21).