LLKA kopsapulcē zemkopības ministrs A.Krauze rosina izstrādāt plānošanas dokumentus gan lauksaimniecības nozarēs, gan mežsaimniecībā
23.11.2023 DrukātUz rudens kopsapulci vakar, 22.novembrī, Ogres tehnikuma zālē pulcējās Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas (LLKA) biedri, lai atskatītos uz paveikto, kā arī gatavotos jaunajam darba cēlienam nākamajā, 2024.gadā. Kopsapulces sākumā dalībniekus uzrunāja un uz kooperatīvu vadītāju uzdotajiem jautājumiem atbildēja zemkopības ministrs Armands Krauze, kā lielākos izaicinājumus lauksaimniecības nozarē minot gan klimata, gan Ukrainas kara izraisītās sekas, kā arī valdības maiņas ietekmi uz lēmumu pieņemšanu lauksaimniecības nozares turpmākajā attīstībā.
Tāpat ministrs A.Krauze savā uzrunā minēja nepieciešamību izstrādāt attīstības plānu lauksaimniecības nozaru ietvaros, ko varētu kopīgi paveikt nozaru pārstāvji kopā ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC). Attiecībā uz meža nozari, zemkopības ministrs skaidroja, ka pašlaik tiek strādāts pie nozares stratēģiskā redzējuma līdz 2030.gadam, bet viņaprāt, meža nozares attīstību nevar vien iekļaut septiņu gadu posmā, ir nepieciešams ilgāks redzējums par nozari vismaz līdz 2050.gadam. Tikpat aktuālas nozares, kam noteikti jāiztrādā stratēģikas dokumenti ir piena un arī augļu un dārzeņu nozares.
Kopsapulcē tika apstiprināta divu jaunu biedru – medus kooperatīvu uzņemšana LLKA. “Bišu saimes, kas nodrošina augu apputeksnēšanu, palielina ražību, bet pašlaik vēl ļoti reti mūs uzrunā graudkopji, lai veidotu abpusēji izdevīgu starpnozaru sadarbību”, situāciju ieskicēja kooperatīvās sabiedrības “Medotava” vadītājs Andis Titotenko.
Piena nozares kooperatīvu vadītāji sanāksmē pauda viedokli, ka netiek savlaicīgi izmaksāts paredzētais finansējums, it sevišķi laikā, kad nozari skāra cenu kritums un sausuma krīze, kas daudziem lauksaimniekiem lika pārskatīt savas darbības turpmākās perspektīvas. Piena kooperatīvu pārstāvju interesi saistīja arī iespējas iegūt finansējumu pārstrādes attīstībai.
LLKA valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons zemkopības ministram norādīja, ka Latvijā joprojām tiek ievesti graudi un cita lauksaimniecības produkcija no Krievijas, neskatoties uz to, ka citās nozarēs ir noteikts embargo. “Situācija, kad Krievija gūst ienākumus karadarbības turpināšanai un vienlaicīgi pārņem mūsu tirgu Eiropā, ir absurda. Krievijas importa graudu dēļ esam pilnībā zaudējuši Spānijas tirgu”, skaidro Indulis Jansons.
Papildus minētajam, kopsapulces gaitā kooperatīvu vadītāji apsprieda arī LLKA nākamā gada budžetu, kā arī dalījās gūtajā citu valstu apmeklējumu pieredzē, kur lauksaimnieki devās Apmācību projekta ietvaros.